Mercan Gümrük
"Gümrük Müşavirliği"
 
Anasayfa
Hakkımızda Hizmetler Bilgiler Evraklar Haberler
Linkler İletişim
  

Yetkilendirilmiş Yükümlü

Yetkilendirilmiş Yükümlü

GÜMRÜK SİRKÜLERİ TARİH : 10.01.2013

GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNETMELİĞİ (10.01.2013-28524 R.G.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca 10.01.2013 tarihli 28524 sayılı R.G.'de yayımlanarak yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan ; Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği" ile düzenlenmiş bulunan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) ile ilgili not bilgi aşağıya çıkartılmıştır.

Gümrük mevzuatı kapsamında gümrük işlem ve uygulamalarının kolaylaştırılması amacıyla belirlenen basitleştirilmiş usul, uygulama ve yetkilerden yararlanmak üzere bu Yönetmeliğin 5 İla S.inci maddelerinde belirtilen koşulları sağlayan en az 3 yıldır faaliyette bulunan serbest bölgeler dahil Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik gerçek ve tüzel kişilere talep etmeleri halinde Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü verilir.

YYS nün OKS bir üst versiyonu olduğu, OKS haiz kişilerin yararlandığı hak ve menfaatlerin yanı sıra Basitleştirilmiş Uygulamalar kapsamında YYS haiz kişilere "İhracat Yerinde Gümrükleme İzni" ile İzinli Gönderici Yetkisi" verilmektedir. Keza, YYS belgesi alan kişilere ait OKSB geri alınmaktadır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahiplerinin yararlanacağı basitleştirilmiş uygulamalar(Md.4)

 
 
Uluslararası Nakliyatta .. Sorular-Cevaplar Yetkilendirilmiş Yükümlü Konteyner Ölçüleri
 
Anasayfa
Hakkımızda Hizmetler Bilgiler Evraklar Haberler
Faydalı linkler İletişim Tüm içerikler RSS Sitemap
Liman Mh. Atatürk Bulvarı No: 194 Yıldız Apt. No:3/5 Konyaaltı-Antalya | +90 (242) 259 51 17 | info@mercangumruk.net  © 2016 Her Hakkı Saklıdır. Programlama ve Tasarım